FlyCamOne 2


 

29.3.2009 EasyStar na ledě
11.10.2008 Video z jetu Albatros L 39  pilot ing.Petr Gubi
12.8.2008 Video z IONa
17.5.2008 Na Jarním Ústeckém Hopíku jsme připevnili kameru na parašutistu.
4.5.2008 Foto z velkého letadla
6.4.2008 Nový firmware 3,03
17.3.2008 Samovolné vypínání je způsobeno teplotou
9.2.2008 Externí spoušť
31.1.2008 Několik foto
     

    Tak sem se konečně dočkal. Od prvního prohlédnutí reklamního letáčku na mini kameru FlyCamOne2 bylo rozhodnuto. Původně jsem si chtěl koupit už první FlycamOne , ale trpělivost a nekonečná hledání referencí na ni, se mi vyplatila. Zjistil jsem , že se chystá její novější verze  , která by měla mít odstraněné " nedostatky " své předchůdkyně. Minimálně umí fotky i video ve větším rozlišení    ( video 640x480 px a fotky dokonce 1280x1024 px ).

 Netrvalo dlouho a FCO2 se začala objevovat na internetových obchodech ( v první chvíli pouze v zahraničí ). A to jen jako předobjednávka.  Zhruba v polovině prosince se objevila i na českém trhu, tak jsem si ji objednal.

 Když jsem si na poště vyzvedl balíček , byl jsem trochu zděšen jeho velikostí. Podle všech info měla být kamera malá. A teď tohle.

Velikost balení mě překvapila

ještě pohled z boku

v zadní části je příslušenství

a konečně celý obsah - kamera + příslušenství

  Mé drobné obavy se rozplynuly doma , po rozbalení balíku. Uvnitř krabice se ukrývala samotná kamera spolu s příslušenstvím.Konkrétně jde o držák ( dle přiloženého českého návodu umožňuje samostatné napájení a ovládání spouště ) , dva suché zipy na připevnění , tzv. rameno k servu a konečně USB kabel k připojení k PC.

Slot na SD kartu ( doporučena 512 MB - 2 GB )   a USB konektor

 Ovládací tlačítka - On/Off , spoušť a volba režimu

Zvolený režim je zobrazen na 2 místném displeji

Výklopná čočka kamery ( možnost záznamu z pohledu pilota nebo řidiče )

  Pomocí kabelu je možné: 1.nabíjet vestavěnou 200mAh Lipo baterii, 2. přenášet data z paměťové karty a 3. propojit kameru s PC a použít ji jako web kameru. Data se ukládají na SD paměťovou kartu - doporučená kapacita 512 kB- 2 GB ( není součástí dodávky ). 

  FCO2 umožňuje pracovat v osmi režimech. Zvolený režim je zobrazen na 2-místném LCD displeji.      Jsou to nahrávání videa ,nekonečné video , fotografie, sekvenční fotografie ( každé 3 vteřiny 1 snímek ), sledování videem ( záznam se spustí , pokud se v zorném poli kamery , tj. cca 5m, pohybuje zdroj tepla ), režim načítání dat a nabíjení a nakonec režim web kamery.

 Konečně jsem si našel chvíli času a šel kameru otestovat v letadle. První video a fotky mě příjemně překvapily. Pominu-li světelné podmínky a ne zrovna ideální terén , jsem spokojen.

   

  Přidávám ještě ukázkové video a moje první letové video ( bez úprav - cca 60 MB )


 

31.1.2008


Externí spoušť                                       9.2.2008

  Dnes jsem si chtěl vyzkoušet , jak vlastně funguje tzv. externí spoušť na kameře. K jednoduchému použití spoušti je dobré mít kameru upevněnu v dodávané tzv. základní desce. desce.                                                   

  Základní deska je součástí dodávky a umožňuje kameru 1.připevnit na model  2. použít externí napájení a externí spoušť. Je vybavena čtyř pinovým konektorem ( jednotlivé vývody jsou očíslovány ). Popis funkce jednotlivých pinů je popsán v tištěném návodu k použití , přiloženém spolu s originálem u kamery.
   V návodu se uvádí , že pin č.1 a 2 slouží jako externí spoušť a zbylé piny č.3 a 4 jsou pro externí napájení. Až sem je vše v pořádku. Po několika pokusech o spuštění záznamu pomocí trvalého propojení vývodů č. 1 a 2 jsem zjistil , že kamera nereaguje. Začal jsem tedy hledat příčinu.

  První nepříjemné zjištění na mě čekalo na www stránkách výrobce. Popis funkce jednotlivých vývodů je jiný. Konkrétně se jedná o vývody č.3 a 4.  V tištěné podobě je na vývodu č. 3 +5V  , na www stránkách je kladný pól již označen na vývodu č. 4. Dalším rozporem v jednotlivých návodech je způsob spínaní ext.spouště. V tištěném návodu je uvedeno , že externí spoušť se aktivuje spojením vývodů č. 1 a 2 , tedy vývodů spouště. Na www stránkách je ale uvedeno , že aktivaci provedeme propojením vývodů č. 1 a 3 , tedy vývodem spouště a záporného pólu napájení.  Posledním problémem , před který jsem byl postaven byla informace na webu výrobce , že je nutné  ( tedy pokud chceme používat ext. spoušť ) provést aktualizaci firmware. ( na verzi 2.5 )

Správné zapojení základní desky

Celá aktualizace je otázkou cca 20 minut a není to nic složitého. Je jen potřeba zjistit , jestli máme kameru ve verzi A nebo B. To se pozná podle nápisu na objektivu ( porovnání s obrázkem na webových stránkách ). Následuje stažení příslušného firmware. Samotný průběh aktualizace je podrobně popsán ( a rozkreslen ) v jednom ze stažených souborů. Následně po aktualizaci je možné používat externí spoušť. Spouštění je realizováno spojením vývodů š´č. 1 a 3 ( podle návodu na webu ).  Po aktualizaci se v menu kamery objeví dvě nové položky. Je to možnost natáčet vidoe v rozlišení 320*240 a fotit v rozlišení 640*480 pix.

  V této dodatečné možnosti nevidím nijak významný přínos , snad jen menší spotřebu paměti. Jako důležité ale považuji nebezpečí zničení kamery nesprávným zapojením externího napájení a to jen díky dodržování návodu k použití. Omluvou pro českého dovozce je snad jen fakt , že v tištěném originálním vícejazyčném návodu jsou tyto údaje uvedeny také špatně. Doufám jen , že se tato informace dostane ostatním uživatelům dříve , než si svou Fly Cam One 2 zničí.

  Podle informací z webu výrobce se připravuje nová verze Firmware FCO²  a to verze 3.0

  Vzhledem k tomu , že se mi ozývá poměrně dost majitelů FCO2 , kteří ke své kameře nedostali český návod k použití , naskenoval sem ho a tady je 1.str a 2.str.( platný pro firmware 2.0 )  Zároveň přidávám již opravený vícejazyčný  návod k použití.( pro firmware 2.5 )

17.3.2008

  Tak se počasí alespoň na několik dní umoudřilo. Nedalo mi to a šel sem si trošku zalétat. Díky vyšší venkovní teplotě se ukázalo, že samovolné vypínání FCO2 bylo opravdu způsobeno chladnem. Při současných teplotách cca 6-10°C sem FCO2 vypínal až po přistání. A získal tak velké množství velmi zajímavých fotek. Za zmínku určitě stojí zjištění, že fotit kolmo dolů je fajn, ale něco tomu chybí. ( viz. první 4 foto ).  Stačí ale objektiv naklopit trochu dopředu a fotky jsou mnohem realističtější ( poslední 4 foto ). Jen pro informaci - fotky jsou tak, jak byly staženy z FCO2 do PC ( bez dalších úprav - např. srovnání horizontu, teploty barev a pod. ).

 

6.4.2008

 Na stránkách výrobce se objevil nový firmware, v pořadí číslo 3.03. Tentokrát není rozlišen typ FCO2 ( u verze 2.5 ještě rozlišení bylo ). Po nahrání  nového firmware  v menu přibude možnost fotit a natáčet video za horší viditelnosti ( UD a SD  možnost hlasového záznamu ( AR ) a konečně zobrazení stavu baterie. Stav baterie je indikován čísly 99,66,33 a CH pro nutnost FCO2 nabít.

 Návod pro verzi 3.03 je zde.


4.5.2008

  Na soutěži RCEN Ústecká elektra sem pořídil několik fotek. Je to zajímavý rozdíl - příroda už není tak smutně šedá. Velmi zajímavá je i fotka, kdy je při nízkém průletu vidět nejenom stín letadla, ale i jeho pilot.

 

17.5.2008

  V sobotu 17.5.2008 se v ModelParku konala soutěž Jarní Ústecký Hopík. Nedalo nám to a na jednoho paragána jsme připevnili FCO2 a udělali autentické video seskoku. Velmi zajímavé. Samozřejmě si ho nemohu nechat pro sebe a proto tady je.


12.8.2008

V neděli sem si byl zalétat s IONem a tak sem na něj zkusil připevnit FCO2. Umístil sem ji pod křídlo a natočil několik videí. Jedno přidávám sem.


9.9.2008

Video Easy Star

Video z MIGu 29

Video z Albatrosu L 39 - pilot. ing.Petr Gubi

EasyStar na ledě