Zdroj 350W


 

  Stejně jako každý elektro letec i já potřebuji nabíjet své akumulátory. Na poli z autobaterie, ale doma ? Doteď sem jako zdroj pro nabíječku používal upravený PC zdroj. Doma mi i stačí. Nikam nespěchám a nepotřebuji tedy nabíjet velkým proudem.Ale na letišti chci létat a ne hodinu čekat na nabití. A jelikož v ModelParku máme k dispozici 230V a dnes používané baterie umožňují nabíjení většími proudy začal sem řešit otázku, jaký výkonější zdroj pořídit.

  Nabídka použitelných zdrojů je již velmi pestrá.Např. www.Xpower.cz  Nicméně výkonné zdroje stojí i úměrně hodně peněz.Dalším faktorem je skutečnost, že nové a výkonné nabíječe pro svůj max. výkon potřebují vyšší napětí, než standardních 13,8V. Zároveň ale potřebuji i nižší napětí, protože ho chci i pro můj starší nabíječ

  Na diskusním fóru sem našel tip na průmyslový zdroj, který má nastavitelné napětí v rozmezí 13,5 - 18V a celkový výkon až 350W. Neváhal sem dlouho a zdroj si objednal.

  Jedná se o průmyslový zdroj. Svědčí o tom i připojovací svorkovnice, kde je 230V nekrytých. A to asi není to pravé. Zdroj sem tedy rozebral ( jsem zvědavý a chtěl sem vědět, co je uvnitř a jaké je jeho provedení ) a začal přemýšlet, jak svorkovnici zakrýt.

  V první řadě jsem ale udělal nožičky. Čtyři šrouby M5 se zápustnou hlavou a čtyři okrasné matky. Vyvrtat díry do dna, zapustit hlavy šroubů a našroubovat matky. Práce na 15 minut. Mezi deskou zdroje a samotným krytem je vložena plastová vložka, tudíž nehrozí nebezpečí zkratu.

  V dalším kroku sem odštípal celou svorkovnici a zbylé " pájecí kolíčky" připájel přívodní třížilovou flexo šňůru.Kryt zdroje je již z výroby spojený s ochranným vodičem, ale pouze pomocí tištěného spoje, který se krytu dotýká. Pro klid duše sem ochranný vodič připájel na desku a zároveň vyvedl na kryt.

  Přední čelo zdroje sem vyrobil z cca 2mm silného plastu. Vybavený podsvětleným vypínačem a zdířkami pro připojení nabíječe.Dále sem vyvrtal otvor pro  led diodu a otvor pro trimr regulace velikosti výstupního napětí.

  Zapnutí zdroje sigalizuje jednak svítící vypínač, druhak z výroby umístěná 3 mm LED dioda. Pomocí trimru lze měnit velikost výstupního napětí. Na mém zdroji byl ale trimr "nemocný" a tak sem ho nahradil  klasickým. Sháněl sem trimr s výstupní hřídelí, ale nesehnal. U mého zdroje lze nastavit výst. napětí v rozsahu od 13,8V do 19,5V.

  Po vypnutí napájecího napětí začne výst. napětí pomalu klesat. Předpokládám, že je to způsobeno postupným vybíjením vyhlazovacích kondenzátorů. Jen je třeba s tím v provozu počítat a dát pozor na případný zkrat.

  Celá úprava je velmi jednoduchá a časově nenáročná. Celé sem měl hotové za jedno odpoledne. Nejdéle trvalo zaschnutí barvy na čelním panelu.

  Dalším, co je alespoň pro mne zajímavé jsou pořizovací náklady. Zdroj cca 700,- Kč , materiál na´dodatečnou úpravu: konektory, vypínač, zdířky,přívodní flexo šňura, několik šroubků. Celkem cca 200,- Kč.

  Zdroj zatím funguje spolehlivě, ventilátor se mi ještě nepovedlo roztočit. Jsem spokojený.

 

Jan Kadlec

Dílna