Světový pohár raketýrů v Krupce

27.6.2009

Každým rokem  v květnu pořádá raketomodelářský klub v Krupce " Světový pohár raketových modelářů ". Letos se na Srbickém pahorku, kde soutěž probíhá sešlo ke svému klání 80 závodníků z 8 zemí + 30 rozhodčích a časoměřičů. Z našeho chlumeckého klubu se této vrcholné soutěže, která byla i mistrovstvím ČR, zúčastnili dva soutěžící a to Honza Čerepjuk a Petr Dubina. I když byl pohár vyhlášen pro 5 kategorií, oni se z pracovních důvodů zůčastnili pouze kategorie S8E - P, to jsou rádiem řízené raketoplány.Bohužel, nezůčastnil se jejich trener Jirka Tůma a to se samozřejmě projevilo i na výsledcích. Kompletní výsledkovou listinu můžete vidět na stránkách krupského klubu : rmkkrupka.
  V soutěži Mistrovství ČR byli soutěžící pouze z pěti klubů - Krupka, Dalovice, Letovice, Šenov a Chlumec. To svědčí o stále sestupnému množství raketových modelářů v celé ČR.
   Létalo se v kategorii S4A - raketoplán      52 závodníků
                                           S6A - streamer         62 závodníků
                                           S9A - vírník                47 závodníků
                                           S7   - makety            19 závodníků
                                           S8E-P RC raketop. 18 závodníků
   Já jsem se zajel podívat na tuto akci už v pátek navečer jen proto, abych se pozdravil s těmi staršími modeláři, se kterými jsem kdysi soutěžil. Zvláště s modeláři ze Slovenska se kterými jsem jezdil i na vrcholné soutěže. Bylo o čem vzpomínat nejen s nimi , ale i se zahraničními staršími modeláři. V sobotu jsem si zajel nejdříve do klubovny modelářského klubu, kde probíhalo bodování maket s mezinárodními bodovači. I když maket bylo jen 19 měli celý den co dělat, aby to stihli. Náročnost se jim zkomplikovala tím, že bylo 12 modelů ARIANY, dále Diamant,Viking 10, Taurus a Tomahavk

Bodovači Kašpar a Janecki Makety u bodovačů Pohled na bodování

Ariana Horní část makety Detail makety
  Po prohlídce maket a pokecání s polským bodovačem Janeckim, se kterým jsem taky bodoval, jsem se přesunul na srbický pahorek, jak tomuto návrší říkáme. Už při příchodu a procházkou celým vytvořeným areálem jsem si říkal, že je škoda nevyužité možnosti udělat tuto vrcholnou soutěž o 5 kilometrů dál v Suché, kde je modelářský areál MODELPARK. Tady při mém příchodu probíhala soutěž v raketoplánech, ve streameru a vírnících ,což bylo podle plánu. Byl jsem tu jako divák a tak jsem měl čas si vše prohlédnout a sledovat hemžení na startovištích, práci komisaře i zodpovědnou práci časoměřičů. Každou takovou akci navštěvují i výrobci raketových motorů a byli i zde. Ing. Zigmund a Jirka Táborský, kterým patří dík, za jejich činnost.

Hemžení na startovišti Kluci sledují model Komisař Maixner ze Slovenska

Občerstvení Odpočítávání Startoviště
Žákům pomáhali i rodiče Soutěžní raketa S6A - Streamer Soutěžní raketa kategorie S34 - padák
   V neděli probíhala soutěž maket, kterou jsem nemohl vynechat. Poznám napětí soutěžících před startem, když každý dělá vše pro úspěšný start a ono něco může selhat. Někdy je to technika, jindy motory a taky zkušenosti a nervy. A tak jen pár fotek ze startů :

Start makety Ariany B.Pavky Start makety J.Štěpánka Start makety Pavla Broného
  Poslední kategorií byly RC raketoplány, kde konečně úřadovali naši. Chybí jim trochu treninku a bude to příště určitě lepší, vždyť 12 místo Petra a 18. místo ve světovém poháru není k zahození. Co by za to dali v jiných sportech.

Přejímka modelů Honza Čeperjuk na kontrole Honza s druhým raketoplánem

Honza chystá start raketoplánu Honza odstartoval a řídí raketoplán Petr Dubina na přejímce modelů

Petr Dubina s druhým raketoplánem Petr chystá raketoplán Nějak to nejde

Ještě palníky Honza startuje Petrův raketoplán Kolář čeká na start

Soutěž ale byla pěkná, vyšlo i počasí a tak věřím, že se příští rok uvidíme v Suché.